Güncel Kamu Haberleri, Memur Haberleri, Kamudan Haberler

LYS’de açık uçlu sorular böyle olacak

LYS’de açık uçlu sorular böyle olacak
05 Ocak 2017 - 8:47 'de eklendi ve 503 kez görüntülendi.

Üniversiteye geçişte soru tiplerinin değiştirileceği haberinin ardından Lisans Yerleştirme Sınavında (LYS)’ de yer alacak ‘açık uçlu’ soruların ne şekilde olacağı kesinleşti.

Açık uçlu sorular kısa cevaplı olacak, TC kimlik numarasının kodlandığı gibi, belirlenen alandaki kutucuklara kodlanacak. Cevap bir kelime veya sayıdan oluşacak, cevap anahtarına harf harf ya da rakam rakam tek tek kodlanacak. Açık uçlu sorular için cevap kâğıtları da değiştirilecek. Cevapların kodlanacağı kutucuklar, çoktan seçmeli soruların şıklarının işaretleneceği kâğıtta farklı yerde olacak. ÖSYM’nin, ilerleyen yıllarda uzun yanıtlı açık uçlu soruların sorulabilmesi için el yazısı veri tabanı oluşturduğu da öğrenildi.

AÇIK UÇLU SORULAR İLK KEZ BU YIL LYS’DE YER ALACAK

2017 üniversite sınavlarıyla ilgili önemli değişikliklere gidildi. ÖSYM’nin YGS ve LYS için yayımladığı kılavuza göre, yıllardır konuşulan açık uçlu sorular bu sene LYS’de üniversite adaylarının karşısına çıkacak.

LYS-1 Matematik testinde 3 soru, LYS-2’de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1’er soru, LYS-3’te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru, LYS-4’te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1’er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru “kısa cevaplı” olacak. Yabancı Dil testinde ise 3 soru, “kısa cevaplı” sorulardan oluşacak.

29 HARF VE 10 RAKAM

Yöneltilecek 15 açık uçlu sorunun nasıl olacağının detayları da netleşti.

Buna göre, açık uçlu soruların yanıtı tek kelime veya tek sayıdan oluşacak. Açık uçlu soruların cevap kağıdı, çoktan seçmeli soruların cevaplarından farklı bir yerde olacak. Cevap anahtarı ikiye bölünecek ya da arka yüzü kullanılacak. Her bir açık uçlu sorunun yanıtının kodlanması için her satırda alfabedeki 29 harf ve 0’dan 9’a kadar rakamlar yer alacak.

Uzun açık uçlu sorulara hazırlık aşaması olan 15 soruda, adaylar çoktan seçmeli sorularda olduğu gibi şıklardan yola çıkarak doğru yanıtı bulamayacak.
Açık uçlu soruda, örneğin matematik sınavında bir işlemin rakamsal sonucu, tarih sınavında bir savaşın ismi ya da tarihi, Türk dili ve edebiyatta da bir yazarın ya da eserinin isminin tek kelimelik yanıtının kutucuklara kodlanması istenecek. Açık uçlu sorular ayrı değerlendirilecek ve dört yanlış bir doğruyu götürmeyecek.

SİLERKEN ÇOK DİKKAT

Kısa cevaplı açık uçlu sorularda cevap kâğıdının değerlendirilmesinde kodlanan bilgiler optik okuyucu tarafından değerlendirilecek. Doğru yazılan ancak kodlanmayan veya yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak. Cevaplar, cevap alanına ilk kutucuktan başlanarak yazılacak ve kodlanacak. Aday kodladığı bir cevabı değiştirmek istediğinde optik okuyucunun hata yapmaması için silme işlemini çok iyi yapması gerekecek.

EL YAZISI VERİ TABANI

ÖSYM, gelecek yıllarda kısa açık uçlu soruların yerine uzun açık uçlu sorular da soracak. Yazılımcıların, el yazılarının optik okuyuculara tanıtılması gerektiğini bildirdiler. Bunun üzerine ÖSYM, yaptığı tüm sınavlarda adaylardan tüm harfleri kendi el yazısı ile kodlamasını istiyor. El yazısı veri tabanının oluşması amacıyla yapılan uygulamayla el yazılaırnın optik okuyuculara taratılarak bilgisayar yazısına dönüşümünü sağlayacak. ÖSYM yetkilileri, el yazısı kayıtlarının başkasının yerine sınava girenlerin tespiti için de mahkemede kanıt olarak kullanıldığını belirtti.

Hürriyet

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER