Güncel Kamu Haberleri, Memur Haberleri, Kamudan Haberler

Bakan Yılmaz: Zorunlu eğitimi 13 yıl olacak

Bakan Yılmaz: Zorunlu eğitimi 13 yıl olacak
05 Haziran 2017 - 8:28 'de eklendi ve 473 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimin zorunlu eğitim kapsamına alınması gerektiğini belirtti, “Türkiye’deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız” dedi.

Bakan Yılmaz, katıldığı bir iftar programında gelecek dönem daha iyi bir eğitim için ikili eğitimi kaldıracaklarını belirtti. Bakan Yılmaz, “Kaliteli eğitim vermek için mutlaka okul öncesi eğitimi, zorunlu eğitim kapsamına almamız lazım. İnşallah bunu 2019 yılı sonuna kadar yapacağız. İnsanımızın eğitim süresini arttırmamız lazım.  12 yıl olan zorunlu eğitim kapsamına okul öncesi eğitimi de bir yıl alacağız. Türkiye’deki zorunlu eğitimi 13 yıla çıkaracağız. Dersliklerdeki öğrenci sayısını azaltacağız, öğretmen sayısını arttıracağız, öğretmen başına düşen öğrenci sayısını azaltacağız. Daha kaliteli bir eğitim vereceğiz. Öğretmenlere performans sistemi getireceğiz. Türkiye iyi bir yolda ilerliyor” dedi.
‘HAK TEMELLİ EĞİTİM VERECEĞİZ’
Hak temelli eğitim vermek istiyoruz, bunun için de değerler eğitiminin çok önemlidir. Şuna çok inanarak söylüyorum, Türkiye’nin eğitimi hem maddi yönden hem de manevi yönden de iyi bir yerde. Önümüzdeki dönemde müfredatı da gözden geçiriyoruz. Değerler eğitimini de evlatlarımıza daha fazla vereceğiz. Barış istiyoruz, huzur istiyoruz, hak istiyoruz. Kimse kimsenin hakkına el uzatmasın diyoruz. Bu ailede, çevrede ve okulda verilir. Ama birisi eksik olursa sıkıntı olur. Sadece okulda verirsek yeterli olmaz, ailede de verilmesi lazım. Yaşadığımız ortamın da vermesi lazım” diye konuştu.

Kaynak: hurriyet.com.tr

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER