Güncel Kamu Haberleri, Memur Haberleri, Kamudan Haberler

2017-2018 Eylül ayından itibaren tüm öğrenciler sportif yetenek taramasından geçirilecek

2017-2018 Eylül ayından itibaren tüm öğrenciler sportif yetenek taramasından geçirilecek
12 Şubat 2017 - 19:51 'de eklendi ve 808 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile protokol imzalandığını anımsatarak, kültürel açıdan öğrencilerin farklı bir bakış açısına sahip olmasını, yetkin sanatçıların her alandaki tecrübelerini öğrencilere aktarmasını istediklerini, bu kapsamda kültür merkezlerinin de kullanılacağı söyledi.

Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile yapılacak iş birliği ile de bu yılın eylül ayından itibaren tüm öğrencilerin bir taramadan geçirilerek yetenekli sporcuların saptanacağını açıkladı.

Bakan Yılmaz, şunları kaydetti:

“2020 Olimpiyatları’na hazırlanıyoruz. Bu olimpiyatlarda çok daha iyi bir netice almak lazım. Bu iyi neticeyi alabilmek için eğitimli sporculara ihtiyacımız var. Önümüzdeki eğitim öğretim yılı, yani 2017-2018’den başlamak üzere eylül ayından itibaren bütün öğrencilerimizi Gençlik ve Spor Bakanlığı ile birlikte, onların antrenörleri var, bizim beden öğretmenlerimiz var. Onların ve bizim spor salonlarımız var. Bizim okullarımızın ihtiyacı olan spor salonlarını da yapmayı da kabul ediyorlar. Bir taramadan geçirilecek. Bu taramadan geçirildikten sonra spora yatkın, nitelikli olanlar çünkü her birinin ayrı bir yeteneği gerekiyor veya yaradılışının o sporu yapmaya uygun olduğunun tespiti halinde onlar özel bir eğitime tabi tutulacak.”

Spora yetenekli olan öğrencilerin eğitim sürecinde bazı kolaylıklar sağlanacağını da vurgulayan Yılmaz, “Biz de onlara imkan sağlayacağız. Yani diyelim ki bazı derslerden daha az ders alma, onların çalışmalarının olduğu gün okuldan erken ayrılabilme veya izin verme gibi bir çalışmamız önümüzdeki yıl eylül ayından itibaren başlayacak. 18 milyon öğrencimiz var. Bu 18 milyonun içerisinde inşallah 18 altın madalya alacak insanımız çıkar diye düşünüyorum.” dedi.

AA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER